BIM چیست و در چه مواردی استفاده میشود ؟!

BIM  برای چه مواردی استفاده می شود؟ ...

 

BIM برای طراحی و مستند سازی طراحی ساختمان و زیرساخت ها مورد استفاده قرار می گیرد. تمام جزئیات یک ساختمان در BIM مدل شده است. این مدل می تواند برای تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار گیرد تا گزینه های طراحی را کشف کند و تجسماتی را ایجاد کند و به ذینفعان کمک می کند تا قبل از ساخته شدن با ساز و کار و یک نمای ظاهری از ساختمان را داشته باشند. سپس از این مدل برای تولید اسناد طراحی برای ساخت و ساز استفاده می شود.به‌طور کلی،BIM به نقشه‌های دو بعدی و مشخصات مربوطه، اجزاء مدل‌سازی سه بعدی، با ویژگی خاص، اضافه میکند.

فرآیند BIM چیست؟

فرایند BIM از ایجاد داده های هوشمند پشتیبانی می کند که می تواند در طول چرخه عمر یک ساختمان یا پروژه زیرساختی مورد استفاده قرار گیرد.

 

نقشه اولیهbim فرآیند

برنامه ریزی پروژه را با تلفیق داده های واقعیت مجازی (VR) و دنیای واقعی به منظور تولید مدل های زمینه ای از محیط ساخته شده و طبیعی موجود آگاه میسازد.

 

طرحمدیریت ساختمان هوشمند

در طی این مرحله ، طراحی مفهومی ، تجزیه و تحلیل ، جزئیات و مستندات انجام می شود. فرآیند پیش ساخت با استفاده از داده های BIM برای آگاهی از برنامه ریزی و تدارکات شروع می شود.

 

ساختنفرآیند پیش ساخت ساختمانی هوشمند

در طی این مرحله ، ساختگی با استفاده از مشخصات BIM آغاز می شود. تدارکات ساخت و ساز پروژه برای اطمینان از زمانبندی مطلوب و کارایی با تجارت و پیمانکارها به اشتراک گذاشته می شود.

 

عملیات نهاییbim عملیات نهایی طرح ساختمان هوشمند

داده های BIM به عملیات و نگهداری دارایی های نهایی ادامه می دهند. از داده های BIM می توان برای بازسازی مقرون به صرفه یا ساخت کارآمد نیز  استفاده کرد.

 

کاهش هزینه ها

استفاده از فناوری های BIM ساخت و سازها را کم هزینه و اقتصادی و مقرون به صرفه میکنند.

 

چرا BIM مهم است؟

براساس اعلام سازمان ملل ، تا سال 2050 جمعیت جهان 10 میلیارد نفر خواهد بود. صنعت معماری ، مهندسی و ساخت و ساز جهانی (AEC) وظیفه ارائه فضاهای اجتماعی و اقتصادی را برای جمعیت جهانی و کمک به حفظ و ترمیم ساختمان ها و زیرساخت های مورد استفاده در پیش گرفته است. صنعت باید به دنبال روش های هوشمندانه تر و کارآمد تری برای طراحی و ساخت نه تنها به عنوان ابزاری برای کنار آمدن با تقاضای جهانی ، بلکه به ایجاد فضاهایی هوشمند و مقاوم تر نیز کمک کند.

BIM نه تنها به تیمهای طراحی و ساختمانی کارآمدتر می دهد ، بلکه به آنها این امکان را می دهد تا داده هایی را که در طی فرایند ایجاد می کنند برای بهره مندی از عملیات و فعالیت های نگهداری از آنها ضبط کنند. داده های BIM همچنین می توانند از برنامه ریزی و تهیه منابع در سطح پروژه ، شهر یا کشور مطلع شوند. به همین دلیل است که دستورات BIM در سراسر جهان در حال افزایش است.

گستره جهانی BIM

بسیاری از کشورها دارای استاندارد هایی هستند که از BIM در پروژه های جدید ساخت و ساز و زیر ساخت استفاده می کنند. این کشورها عبارتند از: برزیل ، شیلی ، دانمارک ، فنلاند ، نروژ ، انگلستان ، کره جنوبی ، سنگاپور و ویتنام.

پروژه های ساختمان های هوشمند در سراسردنیا

 

چگونه BIM در صنعت شما استفاده می شود؟!

لازم به ذکر است برای اینکه از فرآیند های نوین bim درست و اصولی در صنعت خود بکار ببریم نیازمند چند اصل است و همینطور در مورد چگونگی عملکرد BIM در بهینه سازی کار و فرآیندهای شرکت خود باید اطلاعات کسب کنید.

1- معماریbim معماری ساختمان هوشمند

تصمیمات طراحی بهتری بگیرید ، عملکرد ساختمان را بهبود ببخشید و در طول چرخه عمر پروژه به طور مؤثر همکاری کنید

 

2- اقداماتپروژه خانه هوشمند    

برای کمک به بهبود پیش بینی ، بهره وری و سودآوری ، از جریان های کاری متصل و هوشمند استفاده کنید. 

 

3- ساخت و سازbim مرحله ساخت اطلاعات پروژه

سایت ساخت و ساز خود را دیجیتالی کنید و اطلاعات پروژه را از طریق ساخت و انتقال و انتقال به پروژه وصل کنید.

 

4- نماینده کارینماینده های هوشمند سازی ایران

بهبود کیفیت طراحی MEP مکانیکی ، برقی و لوله کشی و همکاری در زمان واقعی برای پشتیبانی از روند تحویل پروژه.

 

5- کارخانهکارخانه محصولات هوشمند

طراحی و ساخت لوله کشی هوشمند ، سازه ها و فرآیندهای کارآمد تر و مشترک تر در طول چرخه عمر پروژه و در زمان تحویل را مدیریت کنید.

 

 6- ساز و کارساز و کار ساختمانهای هوشمند

کاوش کنید که چگونه طراحی ساختاری و جزئیات نرم افزار به شما در پیروزی در مشاغل جدید و پشتیبانی از تحویل پروژه کمک می کند.


 هزینه و مشاغل هوشمند سازی

  چگونگی پیاده سازی BIM و بهبود فرآیندهای ساخت :

 پیاده سازی و اجرا سیستم های فرآیند نوین BIM دشوار نیست فقط و فقط به یک استراتژی درست و اصولی نیاز دارد اما چگونه؟!!

مرحله نخست : طراحی یک استراتژی برنامه ریزی شده این امکان را میدهد که شیوه جدیدی را در بهبود فرآیند سازمان بکار ببرید همین امر باعث پیروزی در میان سهامداران ارشد سازمان های رقیب میشود پس برای شروع یک فعالیت نوین در سازمان نیازمند حمایت کامل مدیران و ذینفعان پروژه را دارید.صنعت ساختمان در حال تغییر بوسیله تکنیک BIM است بطوریکه دانش اندک درباره آشنایی با BIM هم کافی است.

مرحله دوم کاری : انتخاب نرم افزار مورد استفاده برای بهبود فرآیندهای کاری صنعت ساخت و ساز بسیار مهم است هزینه اندک برای پیشبرد اهداف لازم است مانند نرم افزار Autodesk که یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت های تولید کننده ابزارهای BIM است.

مرحله سوم اقدامات کاری : انتخاب اهداف مهمترین مرحله است چرا که فرایندهای کاری را تغییر میدهد.انتخاب دقیق هدف و مشاوره با مدیران ارشد و پروسه پیاده سازی میتواند معیار اندازه گیری موفقیت در پروژه را به شما در طول فرآیند کاری نشان دهد...

مرحله چهارم : آموزش فرآیندهای BIM به اعضای فعال تیم در پیاده سازی و بهبود فرآیندها.

مرحله پنجم : سفارشی کردن مشخصات و ویژگی های BIM با مدل سازی اولیه در بهبود وقت و هزینه شما .

مرحله ششم : توجه به صنعت در راستای بهبود فرآیندها.BIM یک تکنولوژی مدرن است و در هر صنعتی که پیشرفت وجود داشته باشد به طبع چشم اندازهای آن نیز مدام در حال تغییر هستند البته این بدین معنا نیست ابزاری جایگزین BIM شود اینجاست که شما باید در سریعترین زمان آنرا بپذیرید و ریسک را قبول کنید یا خیر از آن رد بشوید و گذر کنید...توجه به آینده موجب آگاه شدن از آخرین اخبار BIM و اتخاذ هرگونه تغییر در آنها است.