سیستم های مدیریت ساختمان هوشمند

سیستمهای مدیریت ساختمان های هوشمند ....

کارکرد های سیستم های ساختمان هوشمند چگونه عمل میکند؟

در حال حاضر سیستم‌های یکپارچه‌ سازی BMS در ساختمان‌های بزرگ، برج ها و مجتمع‌ اداری تجاری، مسکونی، صنعتی، بیمارستانی و... کنترل بخش‌های متفاوت را به عهده دارند:

 • سیستم‌های روشنایی منازل هوشمند
 • سیستم‌های ارتباطی ساختمانهای هوشمند
 • سیستم‌های صوتی و تصویری، اطلاع‌رسانی پی در پی، تبلیغات دیجیتالی و تجهیزات نوین
 • تجهیزات سرمایش گرمایشی، تهویه‌ی مطبوع، پایش و تنظیم کیفیت هوای مطبوع
 • سیستم‌های کنترل پرده‌ها، کرکره‌ها و سایبان‌ها
 • سیستم‌های دسترسی، کنترل تردد و پارکینگ
 • سیستم‌ کنترل نظارت تصویری اسمارت
 • سیستم‌ های اندازه‌گیری کنترل هوشمند با آپ
 • سیستم‌ های اتوماتیک اعلان و اطفاء اتش برای دسترسی سریع آتش نشانها
 • سیستمهای امنیت کنترلی و حفاظت یکپارچه ساختمان سازی عصر نوین
 • آسانسور و پله‌ برقی‌های مجهز به سیستم های نوین اطلاعاتی و کنترل نظارت
 • سیستم‌های آبیاری و اتوماسیون فضای سبز
 • سیستم‌های اتوماسیون تاسیسات (اتوماسیون های هوشمند خانه - هتل - ویلا و...)
 • سیستم دیجیتالی زمان‌بندی و اجرای دستورات از پیش تعریف و برنامه ریزی شده در ساختمان های هوشمند و تحت وای فای

 سیستم هوشمند


 

کلا سیستم مدیریت ساختمان دوعملکرد ویژه و مخصوص دارد :

بهینه‌ سازی هزینه و مصارف سوخت :

سیستم‌های مدیریت ساختمان از استانداردهای متفاوتی برخوردار هستند و پروتکل‌های استاندارد متفاوتی بسته به نوع و ظاهر طرح ساختمانی دارند که باعث می‌شود که اتلاف انرژی کمتر و مصرف انرژی ساختمان بهینه تر گردد و بررسی نواقص و مشکلات خانه به بهینه‌ سازی آن اقدام نمود.

 

کنترل نظارت ساختمانی :

کارکرد دیگر سیستم مدیریت خانه کنترل نظارت , تجهیزات و دستگاه‌ها است. بدین صورت که باتوجه به نیاز کاربر دستگاه‌ها عملکرد خود را در ساعات روز عوض می‌کنند یا توسط کاربر به راحتی با سیستم بی‌سیم خانگی یا اینترنت کنترل می‌شوند. کاربر می‌تواند فقط با گوشی یا صفحه کنترلی تمامی عملکرد ساختمان را کنترل و مدیریت قرار دهد.

 

 ساختمان های هوشمند


توانایی های یک شرکت بزرگ صنعت ساختمان در حوزه هوشمندسازی چه ویژگی هایی دارد؟

شرکت های ساختمان هوشمند معتبر در دنیا باید یک سری ویژگی ها خاص داشته باشد:

داشتن پرسنل خبره و مجرب، آشنا با نرمافزارهای مهندسی پیشرفته و دسترسی به فناوری روز دنیا،آشنایی و کار با پیادهسازی سیستمهای مدیریت ساختمان با بالاترین کیفیت که جز بهترین ویژگی های یک ساختمان هوشمند است.

 

ارائه راهحل (Solution) شرکتهای معتبر ساختمان هوشمند با شناخت کاملی که از رفتار ساختمان در کاربریها و شرایط اقلیمی متنوع یک سری اطلاعات خاص را کسب میکنند و با بهرهگیری از نرمافزارهای شبیهسازی دینامیکی رفتار ساختمان مانند IES و TRNSYSرا بررسی میکنند بهترین گزینههای ممکن جهت سیستم مدیریت ساختمان با ارائه راه حل کنترل هوشمند به مباحث مربوطه ارائه میکند که علاوه بر هزینه نسبتا پایین یک سری اطلاعات با کارایی بالایی را نیز توصیه میکنند.

طراحی(Design)  : نقشه ها وطراحی های کامل سیستم مدیریت ساختمان از مرحله اول تا کامل شدن اطلاعات تجهیزات و نحوه ارتباطات بین افراد و سازمان را تهیه میکنند که جز اصلی ترین مراحل هوشمندسازی است.

برنامهنویسی(programming & Configuration)  پس از مرحله اصلی طراحی، برنامهنویسی سیستمهای کنترل تجهیزات مدیریتی صنعت ساختمانی با توجه به مرحله کنترل مدیریت انجام میشود.

اجرا(Execution) :  درآخر میتوانیم به مرحله اجرا اشاره داشته باشیم این مرحله با اتصال سیستمهای مدیریت با سیستم مدیریت ساختمان راهاندازی میشود و پس از تستمرحله نهایی آماده بهرهبرداری میشود.

 سیستم های مدیریت خانه های هوشمند دنیا شرکت ساختمان هوشمند اکسون مبین


 

اصول و ویژگی های یک سیستم ساختمانی هوشمند :

 

 Integration

یکپارچه سازی سیستم های مدیریت ساختمانی هوشمند با برقراری ارتباط میان اجزای مختلف و تعیین مرحله کنترل و استاندارد سازی را integration ساختمانی می گویند.

: (CCTV) طراحی و اجرای سیستمهای نظارتی و کنترلی با دوربین های مدار بسته  

: (Access Control) طراحی و اجرای سیستم های تنظیم دسترسی با شناسایی خودکار تجیهزات نوین هوشمند

: (RFID)  طراحی و اجرای سیستم ردیابی اشیاء و استفاده از اینترنت اشیاء

 

Security Module

طراحی و اجرای سیستم تامین امنیت ساختمانی با توجه به مشخصات های نهادینه شده در فضـاهای مختلف و سطوح ایمنی مورد نیاز در ساختمانهای هوشمند.

 

Parking Guidance

طراحی و اجرای سیستمهای مدیریت یکپارچه در پارکینگ های هوشمند با قابلیت نمایش خودکار تعداد جای پارک و راه حل های پارک هوشمند به ساکنین و مهمانان ساختمانهای نوین در عرصه هوشمند سازی.

 

Energy Module

اجرای ماژول هدف یا انرژی با هدف کاهش مصرف انرژی و ارتقای سطوح انرژی در صنعت ساختمان و افزایش کیفیت برای داشتن یک شرایط عالی آسایشی برای ساکنان و مهمانان ساختمان های تمام هوشمند.

طراحی سیستم های تهویه مطبوع (HVAC) بر اساس شبیه سازی رفتار حرارتی دینامیکی خانه، الگو شناسی پرتوهای تابان، شبیه سازی سیستم های کنترل وضعیت و اتوماسیون های مرکزی تاسیسات مکانیکال و الکتریکال.

طراحی سیستم های روشنایی (Lighting) بر اساس شبیهسازی رفتارهای الگو روشنایـی، بهرهمندی از روشنایی طبیعی و مشخصات نهادینه شده در فضاهای مختلف و شلوغ

 

Fire Alarm

طراحی و اجرای سیستم های اعلام حریق در خانه ها و ساختمانهای هوشمند با برقراری ارتباط با پنل اصلی سیستم مدیریت مرکزی ساختمان

 

الگوهای طراحی مدیریت ساختمان هوشمند